Toruń to miejsce, w którym nauka rozwija się niezwykle prężnie. Swoje siedziby mają tu trzy wyższe uczelnie: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wyższa Szkoła Bankowa i Wyższe Seminarium Duchowne.
Jednocześnie nauka nie pozostaje zamknięta w zaciszu murów akademickich - śmiało prezentuje swoje odkrycia ciekawym toruńczykom i stanowi bardzo atrakcyjny punkt w ofercie turystycznej miasta.
Obserwatorium astronomiczne w Piwnicach.
Obserwatorium astronomiczne w Piwnicach koło Torunia, stanowiące część
Centrum Astronomii UMK, jest jednym z najlepszych tego typu obiektów w Polsce. Jego chlubą jest
największy w kraju i jeden z największych w Europie radioteleskop o średnicy 32 metrów, wyposażony w nowoczesne oprzyrządowanie zbudowane na UMK. Instrument ten prowadzi badania w ramach światowej sieci obserwatoriów uczestniczących w syntezie globalnego radioteleskopu - VLBI i pozwala na badania m.in. takich obiektów jak masery, pulsary i kwazary.

Obok dużego radiotelespoku znajduje się też mniejszy - 15 metrowy używany często do ćwiczeń dla studentów. Obserwatorium posiada także inne, profesjonalne teleskopy, w tym
największy w Polsce teleskop optyczny TCS.
Całe obserwatorium tworzy piękny, cichy park, w którym wśród zieleni można spacerować od jednego teleskopu do drugiego. Pracownicy chętnie oprowadzają gości po wszystkich atrakcjach i opowiadają (czasem bardzo obrazowo) o pracy współczesnych astronomów [chęć zwiedzania należy wcześniej uzgodnić].
Odległość: około 12 km. na północ od Torunia
Dojazd: PKS lub szlakiem rowerowym / pieszym
Piwnice k/Torunia, 87-148 Łysomice, tel. (056) 611-30-03 lub (056) 611-30-05
Planetarium im. W. Dziewulskiego
Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu prezentuje seanse popularno-astronomiczne, obejmujące swoją tematyką praktycznie cały zakres wiedzy astronomicznej.
Na kopule o średnicy 15m, można przedstawić ruchomy układ wszystkich 6000 gwiazd widocznych gołym okiem, układ gwiazdozbiorów, konfigurację planet na tle zodiaku, fazy Księżyca, zaćmienia a także procesy zachodzące w kosmosie.
Możliwa jest wędrówka na inne gwiazdy, planety i ich księżyce.
Półkolisty ekran otaczający widza ze wszystkich stron sprawia wrażenie bycia wewnątrz obrazu. Efekt uczestnictwa w podróżach kosmicznych wzmacniany jest przez inne zjawiska świetlne i dźwiękowe.

Ciekawostką jest
wirtualny spacer po toruńskiej starówce i najpiękniejszych zabytkach miasta.
Każdy pokaz wzbogacony jest o fachowy, ale łatwy w odbiorze komentarz lektora. Seanse przeznaczone są dla różnych grup wiekowych - od przedszkolaków po osoby dorosłe.
Niektóre seanse mogą być prowadzone w języku angielskim.
Planetarium: ul. Franciszkańska 15/21, 87-100 Toruń, tel. (056) 622-50-66
Bilety: grupowy szkolny: 7,00 zł; indywidualny ulgowy: 7,00 zł; indywidualny normalny: 8,50 zł (poza sezonem taniej).
Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
Celem
Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki jest popularyzacja nauki, a także sztuki wśród mieszkańców miasta i regionu.
W trakcie kilku dni trwania festiwalu
prezentowane są osiągnięcia kilkudziesięciu dziedzin nauki, wywodzące się zarówno z naukowych laboratoriów i pracowni uniwesyteckich jak i wykorzystywanych w lokalnych przedsiębiorstwach i instytucjach.

Na program imprezy składają się róznorodne spotkania, wykłady, dyskusje, wystawy, wycieczki, prezentacje, warsztaty i konkursy. Odbywają się one
w laboratoriach naukowych, salach wykładowych i wystawowych a także w plenerze i obiektach zabytkowych.

Uczstnicy mogą stanąć oko w oko z prawdziwą nauką i sztuką. Mają szansę samodzielnie przekonać się, jak wygląda praca współczesnego naukowca lub artysty w jego "naturalnym środowisku".
Festiwal organizowany jest co roku przez
Uniwersytet Mikołaja Kopernika,
Urząd Miasta Torunia oraz
Towarzystwo Naukowe w Toruniu.
Toruńska impreza przeznaczona jest dla wszystkich chętnych, niezależnie od wieku i wykształcenia. Wstęp na pokazy jest
bezpłatny (z powodu ograniczonej liczby miejsc na niektóre prowadzone są zapisy).